Menu:

 

Gekko

Vítejte na webu věnovaném chovu gekonů.

eublepharis@seznam.cz




  

Paroedura pictus - PETERS 1854

Pro dnešní chovatele je gekon Paroedura pictus málo významným druhem. Nahradili ho australští gekoni a barevné formy jiných druhů. Pokud někdo chce od chovy paroedur, jedná se obvykle o chovatele, kteří potřebují živé krmení pro jiné druhy plazů. Já tento druh chovám s přestávkami již více jak 10 let- Po Eublepharis macularius to byl druhý druh, který jsem začal chovat. Musím uznat, o odchovy je opravdu velmi malý zájem, krom jmenovaných chovatelů, kteží užívají levná mláďata ke krmným účelům.

 

Gekon Paroedura pictus je madagaskarským endemitem. Vyskytuje se v jihozápadní části Madagaskaru v trnitém buši což je jedna z nejsušších oblastí. Nejvíce srážek spadne v období od prosince do března, v této době vystupuje teplota až na 40°C v noci na 25°C. Území je jen málo porostlé travinami a bylinami, v porostech dominují trnité keře, sukulenty a stromy do výšky 6-8m (P. Hošek a J. Bálek, 1993). Zatímco dospělí gekoni žijí převážně tereristicky pod spadanou kůrou, kameny a keři, mláďata vylézají na keře, kde se dokáží držet i na hladkých listech díky svým přísavným lamelám (dospělce již lamely neudrží).
 pic

Paroedura pictus patří mezi středně veliké gekony. Samci dorůstají 14 cm a váží 24g , samice mají 13cm a 16-17g.  Kraus a Kocián uvádí velikost až 18 cm. Ocas tvoří 35% celkové délky gekona a má schopnost autotomie a následné regenerace. Zbarvení je hnědé s mnoha bílými až šedými skvrnami s černou konturou. Dnes už má většina jedinců široký bílý pruh od týlu až ke špičce ocasu. Před pár lety to byla ovšem vy jímka jen několika mláďat z vrhu a tak byla velmi žádaná. Hlava je veliká, trojúhelníková, výrazně oddělená od těla. Vzpomínám si, když mi Ludvík Frank jednou dal samce, který byl dovezený z přírody, vynikal opravdu obrovskou hlavou a celková stavba těla byla mnohem mohutnější než dnešní odchovávané generace samců. Dnes mám již na památku pouze lebku tohoto samce. Oči jsou veliké a vystouplé, nemají pohyblivá oční víčka což je typické pro noční druh. Zřítelnice je svislá černě zbarvená, okolí oka je šedé žilnaté. Doširoka otevřená tlamka má růžové zbarvení, můžeme v ní vidět zajímavý světlý jazyk s tmavou špičkou. Tělo je zavalité k ocasu se rozšiřující. Tenké končetiny mají pět prstů zakončených dvojicí lamel, které ovšem dospělého gekona na zcela hladkém povrchu neudrží. Povrch těla pokrývá jemné ošupení, jen na ocasu můžeme nalézt několik zvětšených výrůstků. Dospělí samci jsou dobře rozpoznatelní od samic. Mají širší hlavu a výrazná pouzdra hemipenisů. Pohlaví je možné rozpoznat již ve 2-3 měsících.


 samec

Gekony chovám ve skupině jednoho samce a dvou samic. Ve větším teráriu jsem měl i skupinu 1,4 v tomto případě je nutné rozčlenit dobře terárium, aby měla každá samice své místo, rivalita mezi nimi může dovést slabší samici i ke smrti. Samci jsou vůči sobě agresivní, společně se dají chovat jen do doby, než dospějí samice. Terárium postačí pro skupinu 1,2 4x x 30 x 30 cm (pro skupinu 1,5 pak 70 x 40 x 30 cm). Jako substrát používám rašelinu s pískem smíchanou 1:1. Do jednoho rohu vkládám živý rašeliník, nebo mech, který udržuji stále vlhký. Jako substrát je možné použít i lignocel a nebo směs těchto substrátů. Dále doplňuji terárium několika kameny a kořeny a vytvořím tím několik úkrytů. Vhodné jsou také kokosové slupky. Mělká miska na vodu by měla být zabezpečena proti utonutí mláďat. Vyhřívám po dobu 10- 12 hodin žárovkou na teploty od 22 do 28°C (pod zdrojem až 32°C). Tento druh je možné chovat i ve vhodně velkém plastovém boxu za použití podlahového vytápění topným kamenem či kabelem. Velkou výhodou při údržbě terária je, že odkládají gekoni trus na jedno místo.

  tera

Krmím výhradně hmyzem, dospělým jedincům předkládám i jednodenní myší holata, ne všichni o ně ale jeví zájem. Vhodným hmyzem jsou cvrčci Acheta domestica a Gryllus assimilis a nymfy švábů Blaptica dubia a Blaberus cranifer. Každé 2 – 3 krmení obaluji ve vitaminerálním přípravku. Tento přípravek tvoří směs drcených vaječných skořápek a Roboranu pro exoty (1:1) + polévková lžíce Plastinu. Na substrát každý měsíc volně rozsypu kávovou lžičku drcených vaječných skořápek, jedinci, kteří potřebují doplnit tento minerál je pak „vyzobávají“ ze substrátu.

  krm

Gekoni dospívají okolo jednoho roku. Dobře živená zvířata se mohou pářit již v 5-6 měsících. Někteří autoři uvádí, že se gekoni množí celoročně. Moji gekoni vlivem nižších zimních teplot přestávají klást vejce od listopadu do února (někdy až dubna). Samice snáší jedno až dvě vejce s pevným vápenným obalem každé 2 – 4 týdny.  Vejce mají rozměr 1,3 x 1,0 cm. Samice je zahrabává na suché místo do substrátu nebo je odkládá pod úlomky kůry. Několikrát jsem pozoroval sežrání vejce dospělým samcem, proto je vhodné vejce co nejdříve přendat do inkubátoru. Inkubujeme je na suchém substrátu (písek, Seramis). V případě vlhkého substrátu dochází k praskání obalu. Mláďata se líhnou z vajec při inkubační teplotě 25 – 27°C za 90 – 110 dní. Inkubace je možná též v terarijní místnosti kde mám teplotu přes den 25°C a přes noc 22°C, zde inkubace trvá o něco déle. Zaznamenal jsem i odchovy přímo v teráriu ze zapomenutých vajec, zde musí ale chovatel zahlédnout mládě dříve než dospělý gekon jinak již nemá šanci mládě odchytit. Vylíhlé „paroedury“ měří okolo 3 cm, během jednoho měsíce dokáží vyrůst až o 1 – 1,5cm. Mláďata odchovávám v plastových boxech nebo malých teráriích zařízených podobně jako u dospělců. Velmi důležité je hlídat teplotu a vlhkost minimálně do doby 3 svleku. Pokud je nízká vlhkost mláďata se špatně svlékají a následně hynou, nebo mají deformované končetiny. Z tohoto důvodu ponechávám vylíhlá mláďata v malých krabičkách o velikosti 15 x 10 cm, ve kterých tvoří jedinou výbavu vlhký rašeliník, ten slouží k udržení stálé vlhkosti, kapičky vody gekoni olizují a v jeho spleti se i schovávají po 1-2 měsících (dle velikosti mláděte) je přendávám do větších boxů nebo terárií. Je nutné vždy odchovávat pohromadě podobně veliká mláďata. Slabší jedinci často hynou v přítomnosti větších mláďat. Vysoké teploty nad 30°C bez možnosti ochlazení vedou k častému úmrtí čerstvě vylíhlých jedinců. Dalším důležitým aspektem je vysoký příjem vápníku. Vhodné je každé druhé krmení obalit pouze v drcené sépiové kosti. Toto pravidlo platí i pro dospělé samice v průběhu reprodukce.

pareni

vejcw

Pokud zajistíme těchto několik základních faktorů jedná se o velmi snadno chované gekony vhodné i pro začínající chovatele, jejich cena neodradí žádného chovatele. Přeji mnoho úspěchů v chovu.

 mlade

Literatura:

 

http://vesmir.msu.cas.cz/Madagaskar/

Forejt, J., 2006 : Paroedura pictus, Fauna 10/2006